Polowe próby użytkowości w Chodźkach

Dnia 13.12.2019 r. w gospodarstwie p. Krzysztofa Chmielewskiego w Chodźkach na Suwalszczyźnie odbyła się ostatnia w tym roku próba użytkowości dla koników polskich. Mimo, że próba przypadła na dzień 13 i do tego piątek i była to trzynasta próba w br., termin okazał się szczęśliwy dla koników, które wszystkie zdały próbę z oceną pozytywną.

Należy wspomnieć, że warunki atmosferyczne nie sprzyjały wielogodzinnej aktywności na zewnątrz, chociaż zawsze mogło być gorzej, ponieważ śnieg zaczął padać na sam koniec próby. Słowa uznania należą się zarówno powożącym (zwłaszcza gospodarzowi, który sam przygotował i pokazał wszystkie 4 klacze), jak i komisji, oceniającej konie, w skład której wchodził: p. Zbigniew Jaworski i pracownicy WZHK w Białymstoku- dyrektor Marek Niewiński i inspektor Robert Rożko.

Autorka tekstu uczestniczyła w próbie jako lekarz weterynarii i razem z zaprzyjaźnionymi hodowcami – Ewą Kowalską i Romanem Kalskim korzystała z gościnności państwa Chmielewskich.

Z 7 koni, które przystąpiły do próby, 6 zdawało zaprzęgową próbę dzielności (4 z nich należały do gospodarza p. Krzysztofa Chmielewskiego, a 2 do p. Piotra Kiendorowicza). Klacz p. Krzysztofa Oszkinisa zdawała próbę wierzchową. Właścicielom koni gratulujemy!