Sezon odłowów źrebiąt w rezerwacie w Popielnie rozpoczęty!

W grudniu rozpoczęliśmy w rezerwacie popielniańskim coroczne odłowy źrebiąt z rocznika 2019. W sobotnie popołudnie 14 grudnia, wraz z grupą zaprzyjaźnionych studentów z Olsztyna i Lublina odłowiliśmy klaczkę od Osowy i ogierka od Hadry oraz klaczkę od Herpki P (urodzoną we wrześniu 2018 r.), wszystkie źrebaki są po ogierze Hawiak.

Źrebaki wraz z matkami trafiły na wiosnę br. do tabunu 24-letniego ogiera Tytan. Dla Tytana była to prawdziwa niespodzianka, ponieważ w 2018 r. jego klacze zostały przejęte przez ogiera Mor i Tytan, z racji wieku, nie podejmował już walki o klacze z silniejszymi ogierami.

W tabunie została jedna klaczka na tzw. remont stada – Treska P (Hawiak-Tojeść P), która w odłowni została opisana, zaczipowana i miała wymrożony numer.

Odłowiony został również półtoraroczny ogier Howlit P (Neron-Hadra), który został wcześniej wytypowany jako ogier remontowy, reprezentujący linię og. Goraj. Niestety turyści bardzo oswoili ogierka i zdecydowaliśmy się go odłowić z rezerwatu. Linię og. Goraj reprezentuje obecnie drugi półtoraroczny ogierek, Lidyt P (Neron-Lorka), który obecnie przebywa razem z matką w tabunie og. Mor. Przypuszczalnie na wiosnę zostanie wypędzony z tabunu przez Mora.

W następnej kolejności, w okresie pomiędzy świętami Bożego Narodzenia a Sylwestrem, przeprowadzimy odłowy w tabunie og. Mor. Mamy nadzieję, że pogoda będzie sprzyjać: ochłodzi się i spadnie śnieg, chociaż patrząc na temperatury w ostatnich dniach zastanawiamy się czy to na pewno druga połowa grudnia. W tabunie og. Mor będziemy odławiać 4 źrebaki (dwie klaczki po Mor od Halba P i Lepsza, ogierka (Hawiak – Nebraska P) i klaczkę (Hawiak – Hedera P).

Na koniec stycznia szykujemy się na odławianie źrebaków w tabunie ogiera Namur P. Obecnie jest w nim aż 7 źrebiąt, 4 zostaną odłowione, a 3 zostaną zaczipowane i do chwili wypędzenia przez ojca będą dalej w macierzystym tabunie.