Polowe próby użytkowości dla koników polskich w 2021 r.

Polowe próby użytkowości dla koni rasy konik polski w 2021 r.

Przedstawiamy wyniki polowych wierzchowych i zaprzęgowych prób użytkowości, które odbyły się w 2021 r. Konie, które uzyskały ocenę wybitną, zostały wyróżnione grubszą czcionką. Hodowcom i właścicielom, a zwłaszcza osobom  przygotowującym konie, gratulujemy! 

I. Gospodarstwo rolne w Grabowie/k. Gołdapi (hodowca prywatny), 25.04.2021 r. (WMZHK Olsztyn). Komisja powołana przez PZHK w składzie: Adam Domżała – przewodniczący i Marta Siemieniuch, przeprowadziła zaprzęgową próbę użytkowości dla 4 klaczy i ogiera.

  1. kl. Trawiata 2014 (Tors – Tracja), ocena końcowa 25 pkt., dost.
  2. kl. Nidka 2014 (Tors – Noka), ocena końcowa 30 pkt., db.
  3. kl. Gajówka I 2014 (Brego – Graja), ocena końcowa 34 pkt., bdb.
  4. kl. Graska 2014 (Jordan – Głusza), ocena końcowa 25 pkt., dost.
  5. og. Bluszczyk P 2017 (Tasman P – Bogatka P), ocena końcowa 34 pkt., bdb.

 II. Stadnina Izery w Stankowicach (hodowca prywatny), 7.07.2021 r. (DZHK Wrocław). Komisja powołana przez PZHK w składzie: Katarzyna Igielska – przewodniczący, Beata Kapica, Wanda Szechyńska, Ewelina Skórzewska, Agnieszka Chajęcka, przeprowadziła wierzchową próbę użytkowości dla 7 klaczy.

  1. kl. Nastka IV 2013 (Tenor – Nira), ocena końcowa 24 pkt., dost.
  2. kl. Nina-15 2016 (Tenor – Nira), ocena końcowa 24 pkt., dost.
  3. kl. Megi 2014 (Góral – Modystka), ocena końcowa 23 pkt., dost.
  4. kl. Hoja 2014 (Newton – Hosta), ocena końcowa 27 pkt., db.
  5. kl. Karnata 2014 (Moryń – Kalipso), ocena końcowa 25 pkt., dost.
  6. kl. Dżamila Izery 2016 (Galeon – Dirka), ocena końcowa 28 pkt., db.
  7. kl. Bogna X 2017 (Wist – Baja P), ocena końcowa 30 pkt., db.

III. Stadnina Koni Kobylniki, 22.07.2021 r. (WZHK Gniezno). Komisja powołana przez PZHK w składzie: Marek Żuławski – przewodniczący, Jarosław Szymoniak, Katarzyna Igielska, przeprowadziła wierzchową próbę użytkowości dla 6 klaczy.

  1. kl. Nowela K 2018 (Porad – Negra K), ocena końcowa 35 pkt., bdb.
  2. kl. Tracja K 2018 (Porad – Tarcza), ocena końcowa 33 pkt., bdb.
  3. kl. Tesla K 2017 (Nordyk – Tenuta), ocena końcowa 26 pkt., db.
  4. kl. Megan K 2017 (Nordyk – Manita), ocena końcowa 26 pkt., db.
  5. kl. Nirwana – B 2013 (Jenek – Niawara), ocena końcowa 23 pkt., dost.
  6. kl. Hestia – B 2013 (Jenek – Heike), ocena końcowa 21 pkt., dost.

IV. Gospodarstwo rolne w Tarchoninie (hodowca prywatny), 23.07.2021 r. (WZHK Gniezno). Komisja powołana przez PZHK w składzie: Katarzyna Igielska – przewodnicząca, Jarosław Szymoniak, przeprowadziła zaprzęgową próbę użytkowości dla 10 klaczy.

  1. kl. Herbatka 2018 (Maneż – Higieja), ocena końcowa 37 pkt., wyb.
  2. kl. Tajga – 10 2018 (Norylsk – Trybuna), ocena końcowa 36 pkt., wyb.
  3. kl. Marzanna 2018 (Norylsk – Malwinka), ocena końcowa 33 pkt., bdb.
  4. kl. Harpia – B 2018 (Maneż – Hortensja), ocena końcowa 32 pkt., bdb.
  5. kl. Hostesa 2018 (Maneż – Honorka), ocena końcowa 32 pkt., bdb.
  6. kl. Honorka 2013 (Nubis – Hakata), ocena końcowa 31 pkt., bdb.
  7. kl. Tina z Sompolna 2013 (Maneż – Tajga), ocena końcowa 30 pkt., db.
  8. kl. Huśtawka 2013 (Nubis – Ha-Ha), ocena końcowa 28 pkt. db.
  9. kl. Kukułka K 2018 (Mod – Kraina K), ocena końcowa 27 pkt., db.
  10. kl. Hanka – B 2017 (Norylsk – Hakata), ocena końcowa 23 pkt., dost.

V. Stadnina Koni Dobrzyniewo/Marynka, 26.07.2021 r. (WZHK Gniezno). Komisja powołana przez PZHK w składzie: Katarzyna Igielska – przewodnicząca, Jarosław Szymoniak, Dobrochna Zabłocka, przeprowadziła wierzchową próbę użytkowości dla 8 klaczy.

  1. kl. Hema 2013 (Medal – Huntara), ocena końcowa 39 pkt., wyb.
  2. kl. Lipka 2013 (P”Wojtek – Lisica), ocena końcowa 39 pkt., wyb.
  3. kl. Gejsza 2016 (Modem – Greta), ocena końcowa 38 pkt., wyb.
  4. kl. Grenta 2015 (Mobil – Greta), ocena końcowa 38 pkt., wyb.
  5. kl. Pumka 2014 (Porad – Puma), ocena końcowa 37 pkt., wyb.
  6. kl. Norlinda 2015 (Mozyr – Norika), ocena końcowa 35 pkt., bdb.
  7. kl. Nielba 2016 (Mozyr – Nila), ocena końcowa 34 pkt., bdb.
  8. kl. P – Malinka 2015 (P”Wojtek – Panda), ocena końcowa 34 pkt., bdb.

VI. Gospodarstwo rolne w Pomysku Wielkim (hodowca prywatny), 24.08.2021 r. (PZHK Malbork). Komisja powołana przez PZHK w składzie: Zbigniew Jaworski – przewodniczący, Andrzej Kopczyk, Wojciech Prykowski, Marzena Guz-Facińska, przeprowadziła wierzchową próbę użytkowości dla 18 klaczy.

  1. kl. Galantka 2016 (Hortus – Galiza), ocena końcowa 32 pkt., bdb.
  2. kl. Jaśma 2017 (Hortus – Jaśmina), ocena końcowa 33 pkt., bdb.
  3. kl. Hazela 2018 (Hawer – Hazeta), ocena końcowa 32 pkt., bdb.
  4. kl. Harda 2017 (Hawer – Haka), ocena końcowa 34 pkt., bdb.
  5. kl. Karka 2017 (Hortus – Kartka), ocena końcowa 31 pkt., bdb.
  6. kl. Wigota 2015 (Muc – Wiena), ocena końcowa 36 pkt., wyb.
  7. kl. Parcela 2016 (Hortus – Parma), ocena końcowa 34 pkt., bdb.
  8. kl. Sela SDW 2018 (Natręt – Sara), ocena końcowa 36 pkt., wyb.
  9. kl. Hikonia 2016 (Hawer – Holka), ocena końcowa 30 pkt., db.
  10. kl. Kolba 2016 (Natryt – Kielnia), ocena końcowa 37 pkt., wyb.
  11. kl. Witułka 2017 (Hortus – Wiolina), ocena końcowa 34 pkt., bdb.
  12. kl. Jawa-4 2015 (Góral – Jamajka), ocena końcowa 30 pkt., db.
  13. kl. Napoda 2017 (Hortus – Nanuka), ocena końcowa 35 pkt., bdb.
  14. kl. Jana-2 2015 (Góral – Jodła), ocena końcowa 29 pkt., db.
  15. kl. Pułanka 2016 (Hortus – Pula), ocena końcowa 35 pkt., bdb.
  16. kl. Hawa 2017 (Hortus – Hawinia), ocena końcowa 32 pkt. bdb.
  17. kl. Niagara 2016 (Wir – Nadera NB), ocena końcowa 25 pkt., dost.
  18. kl. Tercja 2013 (Taxus – Tunezja), ocena końcowa 30 pkt. db.

VII. Stado Ogierów Sieraków, 27.08.2021 r. (WZHK Gniezno). Komisja powołana przez PZHK w składzie: Marek Żuławski – przewodniczący, Wojciech Ganowicz, Jarosław Szymoniak, przeprowadziła wierzchową próbę użytkowości dla 6 klaczy i 2 ogierów.

  1. kl. Nilwana 2014 (Mozyr – Nila), ocena końcowa 35 pkt., bdb.
  2. kl. Wika SO 2018 (Nigr – Wineta), ocena końcowa 33 pkt., bdb.
  3. kl. Liszna P 2014 (Opos P – Leda), ocena końcowa 29 pkt., db.
  4. og. Pluton SO 2018 (Lotnik P – Polinka), ocena końcowa 33 pkt., bdb.
  5. og. Portos SO 2018 (Nigr – P-Mina), ocena końcowa 33 pkt., bdb.
  6. kl. Kwisa Pałac 2017 (Kobuz – Kasa), ocena niedostateczna.
  7. kl. Hawana 2016 (Bonito P – Hestia), ocena niedostateczna.
  8. kl. Tilia Pałac 2017 (Kobuz – Troja), ocena niedostateczna. 

VIII. Stacja Badawcza Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Popielnie, 3.09.2021 r. (WMZHK Olsztyn). Komisja powołana przez PZHK w składzie: Jan Słomiany – przewodniczący, Adam Domżała, Zbigniew Jaworski, Zbigniew Wróblewski, przeprowadziła próbę użytkowości dla 17 klaczy i 1 ogiera.

  1. kl. Dymówka P 2018 (Hebron P – Drzazga), zaprz., ocena końcowa 35 pkt., bdb.
  2. kl. Brzegówka P 2018 (Tasman P – Bieługa P), zaprz., ocena końcowa 35 pkt., bdb.
  3. kl. Lerka P 2018 (Tasman P – Leda), zaprz., ocena końcowa 30 pkt., db.
  4. kl. Limonka M 2018 (Pancho – Lufka), wierzch., ocena końcowa 32 pkt., bdb.
  5. kl. Niuśka 2018 (Hanysiek – Nić ZO), wierzch., ocena końcowa 32 pkt., bdb.
  6. kl. Netapla 2018 (Pancho – Neskapi), wierzch., ocena końcowa 28 pkt., db.
  7. kl. Turkawka P 2018 (Brego – Tulsa), wierzch., ocena końcowa 31 pkt., bdb.
  8. kl. Nitka 2015 (Namer – Neska), zaprz., dyskwalifikacja
  9. kl. Nilia 2013 (Namer – Niedziela), zaprz., ocena końcowa 25 pkt., dost.
  10. og. Oset P 2017 (Brego – Opieńka P), zaprz., ocena końcowa 29 pkt., db.
  11. kl. Myśl 2018 (Burgund P – Minutka), wierzch., ocena końcowa 35 pkt., bdb.
  12. kl. Nocka 2018 (Burgund P – Nockowa), wierzch., ocena końcowa 37 pkt., wyb.
  13. kl. M-Nuda 2018 (Burgund P – Mydlina), wierzch., ocena końcowa 33 pkt., bdb.
  14. kl. Langusta P 2012 (Dorato P – Leda), wierzch., ocena końcowa 34 pkt., bdb.
  15. kl. Lena 2016 (Opos P – Langusta P), wierzch., ocena końcowa 31 pkt., bdb.
  16. kl. Lusia 2015 (Bielik – Lizuska), wierzch., ocena końcowa 30 pkt., db.
  17. kl. Lolita 2014 (Bielik – Lizuska), wierzch., ocena końcowa 34 pkt., bdb.
  18. kl. Lawina 2015 (Trokar – Luna), wierzch., ocena końcowa 34 pkt.

IX. Gospodarstwo rolne w msc. Główne (hodowca prywatny), 14.09.2021 r. (LZHK Lublin). Komisja powołana przez PZHK w składzie: Andrzej Kosior, Joanna Szulowska, Tomasz Dobek, przeprowadziła próbę użytkowości dla 14 klaczy.

  1. kl. Damuśka 2018 (Pasat – Dumka), ocena końcowa 24 pkt., dost.
  2. kl. Norma 2011 (Lotos – Notacja), ocena końcowa 24 pkt., dost.
  3. kl. Tiuna 2017 (Trokar – Telimena), ocena końcowa 23 pkt., dost.
  4. kl. Pasja 2016 (Moko-K – Polanka), ocena końcowa 24 pkt., dost.
  5. kl. Hakerka 2014 (Nortes – Huba-S), ocena końcowa 29 pkt., db.
  6. kl. Harfiarka 2016 (Nonsens – Harfa), ocena końcowa 24 pkt., dost.
  7. kl. Niezapominajka 2009 (Grejtan – Namiastka), ocena końcowa 31 pkt., bdb.
  8. kl. Nikozja Pałac 2017 (Mars – Narew), ocena końcowa 25 pkt., dost.
  9. kl. Nawijka 2014 (Hogan P – Nuka-S), ocena końcowa 38 pkt., wyb.
  10. kl. Japonia 2014 (Hogan P – Junona), ocena końcowa 37 pkt., wyb.
  11. kl. Nadia Pałac 2017 (Osolin P – Nawara), ocena końcowa 31 pkt., bdb.
  12. kl. Lipa 2015 (Jemen – Lina), ocena końcowa 30 pkt., db.
  13. kl. Luksa 2018 (Himeryk – Lumia), ocena końcowa 31 pkt., bdb.
  14. kl. Nimfa z Sulisławi 2014 (Order – Niagara-F), ocena końcowa 32 pkt., bdb.   

X. Roztoczański Park Narodowy, OHZ Zwierzyniec, 17.09.2021 r. (LZHK Lublin). Komisja powołana przez PZHK w składzie: Marek Żuławski, Wojciech Ganowicz, Jacek Kozik, lek. wet. Janusz Łój, Tomasz Dobek, Joanna Szulowska, przeprowadziła zaprzęgową próbę użytkowości dla 14 klaczy.

  1. kl. Hatka 2018 (Pako – Hańcza), ocena końcowa 27 pkt., db.
  2. kl. Trepa 2018 (Pako – Treska), ocena końcowa 33 pkt., bdb.
  3. kl. Bakalia 2018 (Pako – Bakara P), ocena końcowa 37 pkt., wyb.
  4. kl. Hemia 2018 (Migdał – Heria), ocena końcowa 32 pkt., bdb.
  5. kl. Huka 2013 (Nap – Hybryda), ocena końcowa 33 pkt., bdb.
  6. kl. Nahajka 2014 (Nap – Nelka), ocena końcowa 25 pkt., dost.
  7. kl. Hera 2012 (Normen – Haja), ocena końcowa 33 pkt., bdb.
  8. kl. Nasturcja 2015 (Nortes – Nadela), ocena końcowa 35 pkt., bdb.
  9. kl. Litawa 2014 (Klub – Laguna), ocena końcowa 28 pkt., db.
  10. kl. Tika 2015 (Klub – Tania), ocena końcowa 36 pkt., wyb.
  11. kl. Myszka 2015 (Nonsens – Maja), ocena końcowa 26 pkt., db.
  12. kl. Mikstura 2015 (Nonsens – Mgiełka), ocena końcowa 31 pkt., bdb.
  13. kl. Hypa 2015 (Nap – Hybryda), ocena końcowa 26 pkt., db.
  14. kl. Titania 2015 (Hektor – Tamina), ocena końcowa 23 pkt., dost.

XI. Stacja terenowa Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków w Kalitniku, 21.09.2021 r. (WZHK Białystok). Komisja powołana przez PZHK w składzie: Marek Niewiński – przewodniczący, Rafał Borowski, Agnieszka Michcik, przeprowadziła wierzchową próbę użytkowości dla 3 klaczy.

  1. kl. Tyna 2015 (Tors – Tymona), ocena końcowa 26 pkt., db.
  2. kl. Trzepla 2016 (Nadar – Tossa), ocena końcowa 30 pkt., db.
  3. kl. Niusia 2015 (Tors –Narew), ocena końcowa 26 pkt., db.

XII. Gospodarstwo rolne w Kozłówku (hodowca prywatny), 25.09.2021 r. (OZHK Rzeszów). Komisja powołana przez PZHK w składzie: Jan Słomiany – przewodniczący, Marek Gibała, Elżbieta Stygar, przeprowadziła próbę użytkowości dla 10 klaczy i 2 ogierów.

  1. kl. Tariwa 2013 (Nepal – Targena), wierzch., ocena końcowa 38 pkt., wyb.
  2. kl. Moreda 2014 (Nepal – Medyna), wierzch., ocena końcowa 38 pkt., wyb.
  3. og. Tycjan 2016 (Moher – Tijamo), wierzch., ocena końcowa 37 pkt., wyb.
  4. og. New York 2018 (Ols – Nelka), wierzch., ocena końcowa 37 pkt., wyb.
  5. kl. Historya 2013 (Hart – Henna), wierzch., ocena końcowa 36 pkt., wyb.
  6. kl. Namiża 2014 (Hart – Newada), wierzch., ocena końcowa 35 pkt., bdb.
  7. kl. Pomyłka 2017 (Ols – Pompea), wierzch., ocena końcowa 32 pkt., bdb.
  8. kl. Mika 2014 (Klub – Magierka), wierzch., ocena końcowa 32 pkt., bdb.
  9. kl. Nemara 2014 (Kmieć – Najka), wierzch., ocena końcowa 31 pkt., bdb.
  10. kl. Niżna 2017 (Ols – Nizina), wierzch., ocena końcowa 28 pkt., db.
  11. kl. Naki IV 2013 (Grymas – Naka), zaprz., ocena końcowa 29 pkt., db.
  12. kl. Nurmija 2013 (Grymas – Nurnia), zaprz., ocena końcowa 22 pkt., dost.

XIII. Klikowska Ostoja Polskich Koni – Tarnów, 28.09.2021 r. (MZHK Kraków). Komisja powołana przez PZHK w składzie: Jan Słomiany – przewodniczący, Teresa Pracuch, Paweł Pasiut, Barbara Janik, przeprowadziła próbę użytkowości dla 4 klaczy i 1 ogiera.

  1. og. Norid D 2018 (Poprad D – Norika), wierzch., ocena końcowa 36 pkt., wyb.
  2. kl. Tuka 2008 (Hart – Turnia), wierzch., ocena końcowa 31 pkt., bdb.
  3. kl. Tatanka 2018 (Galop – Tymira), zaprz., ocena końcowa 30 pkt., db.
  4. kl. Trelinka 2015 (Pinio – Tatrzanka), wierzch., ocena końcowa 29 pkt., db.
  5. kl. Miła S 2016 (Horoskop – Mława), wierzch., ocena końcowa 24 pkt. dost.

XIV. Gospodarstwo rolne w Parczu/k. Kętrzyna (hodowca prywatny), 12.10.2021 r. (WMZHK Olsztyn). Komisja powołana przez PZHK w składzie: Adam Domżała – przewodniczący i Marta Siemieniuch, przeprowadziła wierzchową próbę użytkowości dla 8 klaczy.

  1. kl. Zorza 2014 (Wasyl – Mońka), ocena końcowa 31 pkt., bdb.
  2. kl. Nokia 2014 (Wist – Nissa), ocena końcowa 33 pkt., bdb.
  3. kl. Kotara 2014 (Orkisz – Klika), ocena końcowa 34 pkt., bdb.
  4. kl. Nioska 2014 (Orkisz – Norma), ocena końcowa 37 pkt., wyb.
  5. kl. Hania B 2014 (Jenek – Hana), ocena końcowa 35 pkt., bdb.
  6. kl. Tabaczka 2015 (Ozon – Tola), ocena końcowa 33 pkt., bdb.
  7. kl. Mania 2015 (Patos – Mantra), ocena końcowa 33 pkt., bdb.
  8. kl. Tora 2014 (Patos – Temida), ocena końcowa 32 pkt., bdb.

XV. Gospodarstwo rolne w Bardzlinie (hodowca prywatny), 23.10.2021 r. (ZZHK Szczecin). Komisja powołana przez PZHK w składzie: Marek Żuławski – przewodniczący, Edward Trzemżalski, przeprowadziła wierzchową próbę użytkowości dla 4 klaczy i 1 ogiera.

  1. kl. Lolli X 2018 (Patos – Leśna), ocena końcowa 33 pkt., bdb.
  2. kl. Balbina X 2018 (Patos – Buczyna Izery), ocena końcowa 31 pkt., bdb.
  3. kl. Bona 2017 (Walor – Bambi), ocena końcowa 36 pkt., wyb.
  4. kl. Mitoza 2018 (Dorato P – Miruna), ocena końcowa 28 pkt., db.
  5. og. P-Maren 2017 (Walor – P-Marina), ocena końcowa 31 pkt., db.

XVI. Gospodarstwo rolne w Chodźkach/Suwałk (hodowca prywatny), 28.10.2021 r. (WZHK Białystok). Komisja powołana przez PZHK w składzie: Marek Niewiński – przewodniczący, Rafał Borowski, Marta Siemieniuch, przeprowadziła próbę użytkowości dla 10 klaczy.

  1. kl. Orla 2014 (Tors – Orlanka), zaprz., ocena końcowa 31 pkt., bdb.
  2. kl. Hruda 2015 (Bobek P – Hajka), zaprz., ocena końcowa 24 pkt. dost.
  3. kl. Okama 2016 (Tors – Oka), wierzch., ocena końcowa 28 pkt., db.
  4. kl. Turynka 2014 (Tors – Tojanka), zaprz., ocena końcowa 31 pkt., bdb.
  5. kl. Niula 2014 (Tors – Nutka), zaprz., ocena końcowa 26 pkt., db.
  6. kl. Nierwana 2014 (Tors – Nela), zaprz., ocena końcowa 32 pkt., bdb.
  7. kl. Walbala 2014 (Nadar – Wiola), zaprz., ocena końcowa 30 pkt., db.
  8. kl. Neriwa 2015 (Bobrek P – Netta), zaprz., ocena końcowa 21 pkt., dost.
  9. kl. Liwa 2014 (Borowik – Lusia), zaprz., ocena końcowa 34 pkt., bdb.
  10. kl. Hyża 2014 (Borowik – Harpa P), zaprz., ocena końcowa 31 pkt., bdb.

XVII. 30/11/2021 – SO Bogusławice (LD)