XX Święto Konika Polskiego w agroturystycznym gospodarstwie ekologicznym Majdan

W dniach 22-23 sierpnia 2022 r. w gospodarstwie agroturystycznym państwa Niedbalskich w miejscowości Wojnowo – Majdan odbyło się  jubileuszowe, XX Święto Konika Polskiego, podczas którego rozegrano Wszechstronny Konkurs Konika Polskiego. Wzorem lat ubiegłych, pierwszego dnia zawodów odbył się rajd na dystansie 20 km, natomiast drugiego dnia rozegrano ścieżkę mazurską oraz wyścig z rozwianą grzywą. Wystartowało 21 par, natomiast dwudniowe zawody ukończyło 18 par. Upalna pogoda na Mazurach dawała się od kilku tygodni we znaki. Na szczęście pogoda sprzyjała zawodnikom podczas rajdu – udało się go rozegrać przy zachmurzonym niebie.

Z powodu zbyt wysokiego tętna, bramki weterynaryjnej nie przeszły dwa konie.  Drugiego dnia w godzinach przedpołudniowych rozegrano ścieżkę, którą z mniejszymi, bądź większymi przeszkodami pokonały wszystkie pary.

     

O godzinie 13 przenieśliśmy się na miejsce rozgrywania wyścigu. Jedna ze startujących par zgłosiła rezygnację. Tegoroczne WKKP przebiegło w bardzo dobrej i koleżeńskiej atmosferze, przejazdy były rozsądne, konie dobrze przygotowane, a żaden z jeźdźców ani koni nie potrzebował pomocy lekarskiej.

Łącznie wystartowało 21 par jeździec-koń, a puchary wywalczyli:
Etap I – Rajd: Hanna Pastewka na klaczy KALA M (Orkisz, Karina/Kapral)
Etap II – Ścieżka: Julia Jagielska na koniu HAŚMIN (Neptun, Heca/Order)
Etap III – Wyścig: Weronika Leszczyńska na koniu NOŁPROBLEM M (Orkisz, Neskapi/Nacios)
 
Po podsumowaniu wyników, w klasyfikacji generalnej WKKP 2022 została wyłoniona najlepsza trójka:
1) Antoni Malinowski dosiadający wał. KSIĘŻYC M (Orkisz, Kontika/Juhas)
2) Julia Jagielska na wał. HAŚMIN (Neptun, Heca/Order),
3) Aleksandra Plitko na wał. KOZAK (Brego, Klija/Jenek)

Podczas wieczornego ogniska, prof. Zbigniew Jaworski dokonał podsumowania poprzednich edycji Świąt, podkreślając zaangażowanie, inicjatywę i ogromny wkład pracy, jaki wniosła w organizację tej imprezy rodzina państwa Niedbalskich. Podziękowaliśmy również dr Zbigniewowi Wróblewskiemu, który od początku istnienia Święta sprawował opiekę weterynaryjną nad wydarzeniem oraz służył radą i pomocą. Podziękowania trafiły także do Adama Domżały, dyrektora Warm.-Maz. Związku Hodowców Koni, który od wielu lat jest sędzią głównym WKKP, a równocześnie dzieli się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniem zawodnika i sędziego konkurencji sportowych rajdów konnych. Należy podkreślić, że obecnie ranga WKKP jest na tyle wysoka, że możemy je traktować, jako nieoficjalny czempionat użytkowy dla koników polskich.