Jubileusz 40-lecia hodowli koników w Zwierzyńcu

W dniach 27-28 października 2022 r. odbyło się uroczyste spotkanie hodowców i sympatyków koni rasy konik polski w Zwierzyńcu, związane z obchodami 40-lecia hodowli koników w Roztoczańskim Parku Narodowym.

Uczestnicy obchodów mieli okazję wysłuchać ciekawych referatów podczas sesji naukowej poświęconej hodowli w RPN, obejrzeć wystawę dedykowaną odtwórcy i propagatorowi rasy – prof. Tadeuszowi Vetulaniemu oraz uczestniczyć w sesji terenowej. Podczas wyjazdu terenowego, prowadzący hodowlę w RPN mgr inż. Jan Słomiany, dokonał prezentacji stada rezerwatowego oraz stada z hodowli stajennej. Ponadto Komisja w składzie Marek Żuławski – Przewodniczący, Wojciech Ganowicz, Iwona Wrona, Andrzej Kosior i Joanna Kozik, przeprowadziła ocenę młodych koni proponowanych do licencji. 

Cytując słowa Dyrektora RPN, Andrzeja Wojtyło, introdukcja koników do rezerwatu w RPN była wydarzeniem ogromnej rangi w historii regionu, ponieważ koniki wróciły do miejsca, w których tkwią korzenie tej rasy (Konik Polski. 40 lat hodowli w Roztoczańskim Parku Narodowym. Zwierzyniec 2022). Pomysłodawcą utworzenia ostoi konika polskiego w RPN był prof. Mirosław Kownacki, który w latach 1969-1980 sprawował opiekę naukową nad stadem rezerwatowym koników polskich w Popielnie. Orędownikiem utworzenia hodowli rezerwatowej był również ówczesny Dyrektor RPN, mgr inż. Zdzisław Kotuła. To dzięki Jego staraniom powstał RPN, w którym pełnił funkcje dyrektora od momentu powstania parku w 1974 r. aż do przejścia na emeryturę w 2006 r. Mimo przychylności władz i ośrodków decyzyjnych, nie należy zapominać, że hodowlę i opiekę nad końmi sprawują pracownicy, mający kontakt z końmi na co dzień. Dlatego gratulujemy sukcesów hodowlanych, wystawowych oraz rozumiemy i wspieramy w trudzie codziennej pracy pracowników Ośrodka Hodowli Zwierzyny przy RPN, na czele z jego szefem, mgr inż. Janem Słomianym, który związał z konikami polskim swoją pracę zawodową i prowadzi hodowlę w Zwierzyńcu już 37 lat. Lata praktyki i doświadczeń, świetne oko do koni, jak również doskonała znajomość tej rasy sprawiły, że Pan Jan Słomiany jest również Przewodniczącym Komisji Księgi Stadnej koni rasy konik polski oraz Prezesem Związku Hodowców Koników Polskich.

Gratulujemy sukcesów i życzymy pracownikom OHZ powodzenia i wytrwałości!