Zebranie Zarządu Związku Hodowców Koników Polskich i Komisji Księgi Stadnej

Szanowni Hodowcy,

informujemy, że 15 grudnia br. w Warszawie odbyło się zebranie Zarządu Związku Hodowców Koników Polskich i Komisji Księgi Stadnej koni rasy konik polski. Zarząd reprezentowany był przez Jana Słomianego (prezes), prof. Martę Siemieniuch (vice-prezes), Grzegorza Chyłka (sekretarz) i Romana Kalskiego (członek zarządu). Komisję Księgi Stadnej reprezentowali: Jan Słomiany (przewodniczący), prof. Zbigniew Jaworski (przewodniczący Komisji Rewizyjnej), prof. Tadeusz Jezierski, Marek Żuławski (Zachodniopomorski Związek Hodowców Koni) i Patrycja Wojciechowska (opiekun Związku z ramienia PZHK). Komisję Rewizyjną reprezentował Sławomir Walczuk. Gościem specjalnym spotkania była pani dr Iwona Tomczyk-Wrona, Koordynator d/s Programu Ochrony Zasobów Genetycznych z Instytutu Zootechniki w Balicach. 

Podczas posiedzenia poruszono problemy związane z organizacją polowych prób użytkowości oraz imprez hodowlanych i jeździeckich, które odbyły się w 2022 r. oraz wydarzeń wstępnie zaplanowanych na 2023 r. Przypominamy o odpowiednio wczesnym zaplanowaniu polowych prób użytkowości i zgłoszenia takiej propozycji do okręgowego związku hodowców koni oraz Komisji Księgi Stadnej. W 2022 r. do prób przystąpiło 179 koników polskich.

Zarząd ZHKP zachęca hodowców do czynnego wzięcia udziału w Krajowym Czempionacie Koników Polskich – Tarpaniada, która odbędzie się w ostatni weekend sierpnia 2023 r. w Sierakowie. Zarząd dofinansuje koszty przejazdu (do wysokości urzędowej stawki za km) dla hodowców będących członkami ZHKP. 

Pani dr Iwona Tomczyk-Wrona uczestniczyła w spotkaniu, w celu szczegółowego wyjaśnienia niektórych kwestii dotyczących zmian w zasadach udziału klaczy i ogierów w Programie Ochrony Zasobów Genetycznych Koników Polskich. Uczestników aktualnie trwających zobowiązań zmiany w POZG nie dotyczą i kontynuują oni program na starych zasadach aż do jego zakończenia.

Hodowcy, którzy chcą wejść w program w 2023 r. są zobowiązani dostosować się do nowych regulacji. W przypadku wprowadzania do programu klaczy 3-letnich, muszą one zaliczyć polową próbę użytkowości. W przypadku rozpoczynania zobowiązania z klaczami starszymi, które uzyskały licencję po 15 marca 2016 r., obowiązuje je konieczność zaliczenia próby do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 7 lat.