Szkolenie zaprzęgowe z Romanem Kuszem

W dniu 17 kwietnia br. w Popielnie odbyło się szkolenie zaprzęgowe z p. Romanem Kuszem. W szkoleniu uczestniczyło 18 osób, które przygotowują lub chciałyby zacząć przygotowywać koniki do pracy w zaprzęgu.

Szkolenie podzielone było na część teoretyczną, podczas której p. Kusz omówił składowe uprzęży pojedynczej i na parę koni, przedstawił różne pojazdy, właściwe ubiory powożących oraz rasy koni używanych w sporcie zaprzęgowym. Prowadzący zapoznał nas również z zasadami BHP podczas powożenia zaprzęgami.

Podczas części praktycznej p. Kusz zaprezentował zakładanie koników  do zaprzęgu pojedynczego i do pary. Podczas sesji pokazał jak pracować z końmi, które mają niepożądane nawyki i jak powinno się prawidłowo i konsekwentnie pracować z końmi, aby uzyskać jak najlepsze efekty. Był to dla nas rodzaj kliniki ze świetnym prowadzącym o ogromnej wiedzy i umiejętności jej przekazania, a efekty pracy p. Kusza mogliśmy zobaczyć już po kilkunastu minutach. Możemy sobie jedynie życzyć przybliżenia się do takiego ideału.