„Dlaczego konik nie lubi stajni?”

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego reportażu, który został wyemitowany przez wrocławską TVP pt.: Dlaczego konik nie lubi stajni?

https://wroclaw.tvp.pl/57249676/dlaczego-konik-nie-lubi-stajni

Film został zrealizowany w Stadninie Izery w Stankowicach u Joanny i Grzegorza Chyłków oraz w hodowli rezerwatowej, prowadzonej przez Aleksandra Kowalskiego, w Dolinie Baryczy. Warto posłuchać wypowiedzi wieloletnich hodowców koników, w których wyraźnie słychać nieustanną fascynację konikami i zaangażowanie w hodowlę koni właśnie tej rasy oraz obejrzeć malownicze plenery.  

Na temat zagadnień zdrowotnych i potencjalnych zagrożeń towarzyszących utrzymywaniu koników polskich opowiada prof. Artur Niedźwiedź, specjalista chorób koni z wrocławskiego wydziału Medycyny Weterynaryjnej UP. Tytuł reportażu nawiązuje do pojawiającej się u koników astmy (RAO), której występowaniu sprzyja utrzymywanie ich w słabo wentylowanych stajniach o dużym zapyleniu i karmienie sianem złej jakości. Prof. Niedźwiedź wspomina również o zespole metabolicznym i możliwościach pojawienia się ochwatu u koników.

Pamiętajmy, że konik należy do typu koni prymitywnych i utrzymujmy go w warunkach jak najbardziej zbliżonych do naturalnych, w których najlepiej się czuje.